Chałupy

·

Pierwsze wzmianki o tej wiosce rybackiej pojawiły się juz bardzo dawno temu. Nazwa miejscowości pochodzi od kaszubskiego Budzisz i stąd wymienione w 1664 Budziszewo, a w 1678 roku – Budziszew. Pojawiały się potem także inne nazwy : Nicponia i Ceynowo – w Chałupach odbył się w 1836 roku sąd nad Krystyną Ceynową – podejrzewaną o czary kobietę poddano próbie wody, której jak można sie domyślać nie przeżyła… Do tego czynu podjudził znachor z Sopotu, Stanisław Kamiński, który został skazany na dożywocie. Choroba jednego z maszopów i nieudane połowy łososia zostały potraktowane jako sprawka Ceynowiny. Kobieta pod groźbami przyznała się do rzucenia uroku i próbowała go nawet odczynić. W związku z brakiem efektów wywieziono ja łodzią na zatokę i poddano „próbie wody”. Unoszenie się obwinianej na wodzie (dzięki szerokim spódnicom i grubej odzieży) uznano za pomoc diabła i zabito ją wiosłami. Stało się to wątkiem powieści o czarownicy Ortyszy, na pamiątkę czego, wydmę o wysokości 13 metrów znajdującą się pomiędzy Chałupami a Kuźnicą nazwano Ortus. Stefan Żeromski temu wydarzeniu poświęcił jeden rozdział swej powieści „Wiatr od morza”.
Wieś należała kolejno do Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich, a następnie do Niemców. Obowiązkiem właścicieli wsi było utrzymywanie z własnych funduszy szkoły i gminy. Mieszkańcy czerpali dochody tylko z rybołówstwa. Po powrocie Kaszub do Polski rozwinął sie ruch letniskowy. Dzięki bezpiecznej, płytkiej zatoce, na której zawsze wieja wiatry, Chałupy stały się jednym z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu. W latach 80-tych popularności miejscowości przysporzyli naturyści i Zbigniew Wodecki.

Obecnie Chałupy – utrzymują swój rybacki charakter. Są bardzo piękną i malowniczą, rybacką wsią położoną między Bałtykiem i Zatoką Pucką. Płytkie i spokojne wody Zatoki stwarzają idealne warunki do uprawiania i nauki windsurfingu, a plażę Chałup wybrali dla siebie nudyści. Co roku odbywa się tu także impreza nazwana Kaszëbsczé bôte pod żôglama – (Kaszuby pod żaglami) regaty starych rybackich łodzi, zawody sprawnościowe dla rybaków (m.in. łatanie sieci, wiązanie węzłów} i występy zespołów kaszubskich. Organizatorem tych zawodów jest mieszkaniec Chałup Pan inż. Aleksander Celarek, który zajmuję się też szkutnictwem. Na końcu Chałup tuż nad samą zatoką znajduję się malownicza knajpa, urządzona w typowo morski sposób, która jest również własnością pana Celarka. Do obiektów o charakterze zabytkowym zaliczają się domy rybackie z czerwonej cegły z początku XX wieku przy ul Sztormowej.
W okolicach miejscowością ciągną się wały wydmowe porośnięte malowniczym lasem. Około 1 km na pd.wsch. znajduje się głębia Zatoki Puckiej zwana Chałupską Jamą.

Chałupy to cudowne miejsce, przesycone morskim klimatem, otoczone przez wodę. Półwysep jest tu bardzo wąski dzięki czemu miejscowość ta jest unikatem. W ciągu 5 minut można przejść z plaży na plażę. Chałupy… trudno przejechać tamtędy obojętnie. Morze wytycza tu styl i rytm życia. Zero kompromisu – tylko morze , wiatr i jeszcze raz morze.