Jastrzębia Góra

·

Jastrzębia Góra jest pięknie położona tuż przy Bałtyku na wysokim klifie. Piękny, opadający ku morzu, sosnowy las oddziela miasteczko od plaży. Pierwsze wzmianki o istnieniu Jastrzębiej Góry (Habichtsberg) pochodzą z 1848r. W latach trzydziestych XX w. Towarzystwo „Jastgór” zainicjowało rozwój osady. Na wykupionym od Niemców terenie wytyczono szerokie ulice, wybudowano pensjonaty i wille. W 1938r.uruchomiono windę plażową służącą do zwożenia kuracjuszy z wysokiej skarpy na plażę. W czasie II Wojny Światowej walory kurortu wykorzystywali okupanci niemieccy. Po wojnie część obiektów wróciła do dawnych właścicieli, resztę przekształcono w ośrodki wypoczynkowe. Powstało wiele nowych obiektów-pensjonatów i domów wczasowych pod patronatem różnych przedsiębiorstw z całej Polski. Rozbudowująca się miejscowość sięgnęła na wschód aż do Lisiego Jaru.

Na przylądku Rozewie, najbardziej na północ wysuniętym krańcu Polski (54° 50′) znajduje się największa atrakcja turystyczna Jastrzębiej Góry – murowana latarnia morska im. Stefana Żeromskiego . Już w 1655r istniała tutaj drewniana bliza, zaznaczona na szwedzkiej mapie z 1696r. Obecną wieżę zbudowano w latach 1821-1822, podwyższono i zelektryfikowano w roku 1910. Wysoka na 33m. (od podstawy skarpy-87m)wysyła co 3 sekundy błyski świetlne widoczne z odległości około 60 km. Latarnię bardzo często odwiedzał Stefan Żeromski w czasie pisania powieści pt.”Wiatr od morza”. Sąsiadujący z latarnią rezerwat przyrody „Przylądek Rozewie” obejmuje klifowe zbocze porośnięte starym, mieszanym lasem, w którym występują 200-letnie okazy drzew.10 stycznia 1959 roku zarządzeniem ministra leśnictwa na Rozewiu utworzono rezerwat przyrody. Na stromym wybrzeżu klifowym zachowało się tutaj siedlisko buka naturalnego. Najstarsze drzewa liczyły około 120 lat. Warto to zobaczyć.

Co do najdalej wysuniętego na północ punktu, to jednak muszę jednak poinformować że pozycja Rozewia została mocno zachwiana, gdyż ostatnio przeprowadzone badania geofizyczne w Jastrzębiej Górze wykazały, że to właśnie ona jest obecnie najbardziej wysunięta na północ. Różnica jest minimalna, ale jednak jest.

Jastrzębia Góra jest świetnym miejscem by odpocząć. Jest to również niezły punkt wypadowy do wycieczek zarówno w stronę Łeby, Dębek, Karwii jak i Władysławowa i Półwyspu Helskiego. Widok na morze z wysokiego klifu jest przepiękny…

Jedna odpowiedź
  1. […] Jastrzębia Góra […]