Pocztówki z dawnej Gdyni

·

Jedni urodzili się tutaj, mieszkają od lat, pracują, uczą się i kochają, wiodą tymi wszystkimi ulicami swoje dzieci ku morzu, które jest dla nich naturalną cząstką dnia codziennego. Miasta prawie nie dostrzegają, bo żyją w nim na co dzień. Drudzy, ściągają tu by załatwić swoje interesy, lub by złapać chwilę oddechu, nasyconego morskim jodem.
Zobaczą tę Gdynię, wdrapią się na Kamienną Górę wśród willi, spojrzą na wody zatoki , ku morzu, spojrzą na statki. Buczenie syren okrętowych wzbudzi niejasną tęsknotę za daleką podróżą, a może skusi by zrealizować dziecięce marzenia?
Gdy z Kamiennej Góry zbiegniemy na północ do portu, uderzy nas zapach portowej wody, dźwigi ponad głowami, setki mew nawołujących siebie wzajemnie… To miasto było, jest i będzie dla wielu wielką przygodą. Ściągało ludzi przedsiębiorczych, ludzi przepełnionych ideałami, marzeniami, którzy rozwijali żagle w morskim wietrze wiejącym od północy.
Kto tam teraz pamięta o narodzinach tego portu, kto pamięta, że narodził się z uporu i wyobraźni kilku ludzi, którzy widzieli w nim ogromną szansę. Aż wierzyć się nie chce, że baseny portowe zaczęto kopać łopatą i kilofem.
Kto w pędzie dnia codziennego pamięta jeszcze dawne walki o wolność tej ziemi, kto pamięta o wszystkich poległych? Mało teraz mówi się o przeszłości, jednak ona jest, zobowiązuje do wytrwałości w działaniu, w rozwoju. Może dlatego teraz tak Gdynia tętni życiem? Może dlatego całe Trójmiasto rośnie w siłę i pięknieje. Chcemy by było wyjątkowe… Każdy z nas widzi obecnie jak nasza Gdynia się zmienia, jak rośnie. Trzymajmy kciuki by również port rósł w siłę…

Setki zdjęć z teraźniejszej Gdyni możecie obejrzeć w niezliczonych zbiorach w dziale „galerie”.
Natomiast tu, przyjrzyjcie się „miastu z morza i marzeń” sprzed lat. Zdjęcia pochodzą z lat 1950-1977.
Są autorstwa Marii i Andrzeja Szypowskich, redaktorów albumu „GDYNIA” wydanego w 1977 roku(Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1977) Pozostali autorzy: St. Chyczewski, E. Grabowska, R. Joachimowicz, Zb.Kosycarz, J Rydzlewski, S. Pudlik, J. Uklejewski, K. Śliwiński, J. Tymiński, W. Wiercińska, A. Szaduro, T. Link, H. Kabat, Archiwum Gdyńskiej Stoczni Remontowej.