Problemy z mierzeją

·

Półwysep Helski odgradzający Wielkie Morze od Małego Morza „wyposażony” we wspaniałe plaże, piękny nadmorski bór i malownicze rybackie osady, jest wystawiony na brutalną walkę z morzem i wiatrem. Smagany jesiennymi sztormami dzielnie stawia czoło rozszalałemu żywiołowi, który zmiata wszystko co napotka na swojej drodze.

W ciągu ostatnich lat przyroda półwyspu została poddana ciężkiej próbie. Przez wiele lat Bałtyk był raczej spokojnym morzem, sztormy owszem były ale nieco słabsze niż obecnie. Nasze morze robi się coraz bardziej gwałtowne i niebezpieczne. Sztormy przybierają na sile. Witając 2002 rok na półwyspie sam byłem świadkiem niesamowitego spektaklu natury. Sztorm osiągnął wówczas 10 w skali Beauforta. Widoku gigantycznych fal rozbijających się z basowym hukiem o falochron portu we Władysławowie nie da się po prostu opisać, to trzeba przeżyć samemu. Zdarzały się też sztormy tak silne że Bałtyk wdzierał się na półwysep docierając aż do zatoki, odcinając w ten sposób mieszkańców od reszty świata.

Do walki z rozszalałym Bałtykiem zmobilizowano więc liczne siły. Zaczęto wzmacniać falochrony, wydmy, dowożono piasek, układano umocnienia. Według niektórych naukowców walka z morzem jest bezcelowa gdyż i tak jest niemożliwe by wygrać z tak silnym żywiołem – „przypomina to zatykanie czynnego wulkanu betonowym korkiem”.

Morze każdej zimy zabiera plaże, by oddać ją na miesiące letnie, ale może się zdarzyć że plaży tej nie odda. Walka półwyspu toczy się od wielu wielu lat. Niektóre dawne źródła mówią o istnieniu wyspy Hel, niektóre o istnieniu mierzei, tak więc bitwa toczy się bez przerwy z różnymi wynikami :).

Poziom morza jak i całego wszechoceanu podnosi się każdego roku. Niektórzy naukowcy są zdania, że efekt cieplarniany może spowodować podniesienie się wód Bałtyku nawet o jeden metr w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Grozi to zalaniem mierzei i powstaniem wysp jak to miało miejsce bardzo dawno temu. Cieszmy się więc z posiadania tego wspaniałego „ogona” wcinającego się daleko w morze. Podziwiajmy wspaniałą przyrodę która walczy z morzem i delektujmy się wspaniałym morskim klimatem tego miejsca.